Ľudia si chránia veci , ktoré považujú za dôležité. Sú to ich majetky , domy , autá. Sú to všetko veci , ktoré si môžeme kúpiť za peniaze. No čo s tými hodnotami , ktoré sa nedajú kúpiť ani zaplatiť ? K takýmto hodnotám patrí v neposlednom rade prostredie , ktoré nás obklopuje , v ktorom žijeme , pracujeme , oddychujeme. Každý z nás túži po čistom vzduchu plnom kyslíka , po krištáľovo čistých potôčikoch plných pstruhov , po vyčistených lesoch a lúkach , upravených trávnikov plných kvetov. Každý chce jesť zdravé jedlo. Jednoducho všetci chceme žiť zdravo a pekne.
Motto : ,, Hlavné problémy sveta sú výsledkom rozdielu toho , akým
spôsobom funguje príroda a akým spôsobom myslí človek."
G.Bateson
Človek však každonenne znečisťuje prírodu. Veľmi tým ničí ozónovú vrstvu. Atmosférické vrstvy Zeme sú : troposféra , stratosféra , mezosféra , exosféra. Väčšina ozónu sa nachádza v stratosfére a pohlcuje takmer všetko škodlivé slnečné ultrafialové žiarenie. Z komínov tovární a z exhalátov áut sa uvoľňuje čoraz väčšie množstvo oxidu uhličitého , takže atmosféra zachytáva oveľa viac tepla ako v minulosti a priemerná teplota zemskej atmosféry každých 25 rokov stúpa približne o 1°C. V roku 1985 vedci objavili ozónovú dieru nad Antarktídou. Diera sa postupne zväčšuje. Strata ozónu sa pripisuje uvoľňovaniu chemických látok nazývaných freóny do atmosféry. Tieto zlúčeniny sa používali kedysi v chladničkách a rozprašovačoch , ale v súčasnosti sa nesmú používať.
Ozón znečisťujú aj fajčiari , ale najviac továrne , napríklad pri ťažení fosílnych palív. Medzi fosílne palivá patrí ropa , zemný plyn , uhlie. Vďaka modernému a intenzívnemu využívaniu energie fosílnych palív sa v 17 až 19 storočí mohla uskutočniť priemyselná revolúcia. Sprievodným znakom spaľovania fosílnych palív je však značné znečisťovanie ovzdušia , čo dnes predstavuje vážny enviromentálny problém. Skleníkový efekt – Zem je obklopená plynným obalom – atmosférou , ktorá na nej udržiava teplo dopadajúce zo slnka. Tento proces sa nazýva skleníkový efekt a je prirodzený.