Dažďová voda je prirodzene kyslá (pH 5,6), lebo vzduch obsahuje oxid uhličitý, ktorý sa v styku s vodou mení na kyselinu uhličitú. Tento jav má katastrofálne následky pre životné prostredie, najmä v lesoch a jazerách.
Jazero vo vápencovom prostredí neutralizuje kyslé dažde. Jeho pH sa udržiava medzi 7 až 8 a umožňuje živočíchom a rastlinám rozvíjať sa normálne, lebo sú na to prispôsobené.
Ako sa kyslé dažde vytvárajú a vplývajú na životné prostredie:
- pri masívnom používaní fosílnych palív v motorových vozidlách a v priemysle sa do atmosféry uvoľňuje oxid siričitý a oxidy dusíka
- ak sa tieto produkty kombinujú s vodou z oblakov, vytvára sa kyselina sírová a kyselina dusičná, veterné prúdenie unáša znečistené oblaky niekedy až na tisíce km od miesta znečistenia a len potom dažďové a snehové zrážky privedú kyseliny späť na Zem ,tie môžu priamo zasiahnuť vodné toky alebo preniknúť do pôdy, kde fixujú a prenášajú niektoré chemické prvky (hliník, olovo, ortuť) až do voľnej podzemnej vody
Napr. kyslé dažde vylúhujú z pôdy živiny nevyhnutné pre život mnohých organizmov, rozpúšťajú ďalšie minerály a znižujú schopnosť stromu vytláčať miazgu až do listov.
Náhľad fotografií zo zložky kysle dazde a jej ucinky